Zašto komplicirati?

Povećajmo dostupnost suvremene terapije za šećernu bolest tip 2.

Zašto komplicirati?

Šećerna bolest tip 2, odnosno dijabetes tip 2 treći je vodeći uzrok smrtnosti u Republici Hrvatskoj, pokazuju podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz 2020. godine. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) i CroDiab registra, u 2021. godini šećerna bolest dijagnosticirana je u 327.785 osoba, a procjenjuje se da je stvarni broj veći od 534.000, od čega 90% otpada na tip 2 bolesti.

Drugim riječima, svaki osmi stanovnik RH boluje od dijabetesa tipa 2.

Bolest se razvija više godina bez vidljivih simptoma, zbog čega značajan dio bolesnika nije svjestan svoje dijagnoze dok ne uslijede komplikacije. Tako se dijabetes tip 2 često otkrije primjerice tek nakon srčanog ili moždanog udara.

Upravo je liječenje šećerne bolesti tipa 2 i njezinih komplikacija, kao što su kardiovaskularne bolesti i bolesti bubrega, najznačajnija stavka potrošnje proračuna Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

U pretpandemijskim godinama najveći dio godišnjeg proračuna Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje trošen je na šećernu bolest. Od 4,6 milijardi kuna za šećernu bolest, čak se 88,1 posto trošilo upravo na liječenje komplikacija bolesti.

PRILIKA ZA RJEŠENJE.
Doista, riječ je o kompliciranom problemu. U njemu se za oboljele od dijabetesa tipa 2 spajaju komplikacije kao što su kardiovaskularne bolesti, zatajenje srca i bubrega, sa socioekonomskim rizicima. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku RH za 2019. godinu, čak 30,1 posto starijih od 65 godina živi u riziku od siromaštva, dok taj rizik siromaštva iznosi čak 50,3 posto za starije od 65 koji žive sami.

Suvremena terapija, koja učinkovito sprječava pojavu komplikacija ŠBT2, postoji u Republici Hrvatskoj. No, zbog visine mjesečne doplate koja je viša od sto kuna, nije dovoljno dostupna upravo osobama koje imaju najveći pobol od ŠBT2, na što Hrvatski savez dijabetičkih udruga želi upozoriti kroz ovu kampanju.

Smatramo kako dionici sustava javnog zdravstva i donositelji odluka moraju iskoristiti priliku da unaprijede kvalitetu života oboljelih od ŠBT2, smanje učestalost komplikacija i posljedično cijenu liječenja ŠBT2 za hrvatski javnozdravstveni sustav u cjelini.

U 2020. godini šećerna bolest dijagnosticirana je u 310.212 osoba, a procjenjuje se da je stvarni broj veći od 534.000, od čega 90 posto otpada na tip 2 bolesti.

DOBROBITI SUVREMENE TERAPIJE ŠBT2 ZA OBOLJELE

Od ukupnog broja oboljelih od ŠBT2 od oko 534 tisuće, trenutno je na nekom vidu terapije za ŠBT2 ukupno tek oko 212 tisuća naših sugrađanki i sugrađana. Od tih 212 tisuća, iako nije svima taj vid terapije ni namijenjen, ni deset posto, oko 15 tisuća pacijenata, prima takvu suvremenu terapiju koja sprječava komplikacije.

Riječ je o inovativnim lijekovima koji dokazano smanjuju rizik od hospitalizacije zbog zatajenja srca, učinkovita je u sprječavanju smrti zbog kardiovaskularnog uzroka, kao i infarkta miokarda bez smrtnog ishoda i moždanog udara bez smrtnog ishoda. Terapija dokazano smanjuje rizik od dijalize, transplantacije ili smrti zbog bolesti bubrega u osoba sa ŠBT2.

Kardiovaskularne komplikacije vodeće su po udjelu troškova liječenja, a u 2016. godini njihov je udio bio 57 posto u svim troškovima liječenja komplikacija dijabetesa tipa 2.

Rezultati studija pokazali su da primjena terapije može smanjiti smrtnost za 32 posto, za 30 posto smanjiti učestalost hospitalizacija zbog zatajenja srca, a analiza koja je proučavala renalne ishode dokazala je smanjenje rizika od dijalize, transplantacije ili smrti zbog bolesti bubrega u osoba s dijabetesom tipa 2.

Posljedično, riječ je o terapiji koja povećava i kvalitetu života oboljelih, ali i dugoročno smanjuje troškove za cijeli zdravstveni sustav.

Vodeća međunarodna i hrvatska strukovna društva stoga naglašavaju važnost da se ovi lijekovi uključe u terapiju pacijentima koji imaju potvrđenu aterosklerotsku kardiovaskularnu bolest, visoki kardiovaskularni rizik, zatajenje srca i kroničnu bubrežnu bolest.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) i CroDiab registra, u 2021. godini šećerna bolest dijagnosticirana je u 327.785 osoba, a procjenjuje se da je stvarni broj veći od 534.000, od čega 90% otpada na tip 2 bolesti.